Varšava: Hlavné mesto, ktoré vstalo z prachu do UNESCO

Keď počujem o hlavnom meste Poľska, v mysli sa mi objavia letecké zábery totálne zdevastovaného mesta vojskami Wehrmachtu z 1945. Centrum bolo zničené na 95 %.

Bolo postavené nanovo, a preto som mala pochybnosti, či stojí za návštevu. Prečo by si mal niekto (okrem ľudí zaujímajúcich sa o WW2) zvoliť toto miesto ako cieľ svojho výletu? Prečo si nevybrať Krakow, Gdansk či inú lokalitu?

 

UNESCO centrum

Ako som už písala, samotné centrum bolo v roku 1945 zničené. Do autentickej podoby ho obnovili pomocou spomienok a fotografií.

Aby ste si ho mohli, čo najlepšie vychutnať, odporúčame vám využiť najprv bezplatnú prehliadku mesta cez spoločnosť Free walkative tour.

Prehliadky sú v anglickom alebo španielskom jazyku, pričom ich základná trasa, Historické centrum – staré mesto Varšavy, začína pri stĺpe kráľa Žigmunda III.

Tento 22 metrový pamätník sa nachádza na Hradnom námestí, pred Kráľovským palácom.

Hradné námestie so stĺpom kráľa Žigmunda III a Kráľovským palácom (vpravo), Varšava (Zdroj: MT)

V našej anglickej skupine nás bolo okolo 25, pričom ju tvorili ľudia z rôznych kútov sveta.

Prehliadka trvala približne 2 hodiny, počas ktorých sme prešli cez Kráľovský palác na námestie Starý trh, na kraj centra, a potom sme sa cez barbakan (neskorogotický pevnostný prvok zabezpečujúci bránu mesta alebo hradu) dostali až k pamätníku bojovníkov Varšavského povstania.

Barbakan Varšava (Zdroj: MT)

Ak sa vám prehliadka páčila, môžete nechať sprievodcovi tringelt ako odmenu. Budem rada, ak dole do komentárov napíšete, koľko na “free tour” nechávate vy. Nikdy neviem koľko je veľa, priemer, alebo veľmi málo. My sme boli spokojní a nechali sme 100 zlotých. Nás sprevádzal Tomáš a Martinu „B“ – obe prehliadky boli vtipné, zaujímavé a ich angličtina veľmi dobrá.

Po prehliadke sa môžete na tie naj miesta vrátiť a v pokoji si ich prejsť sami.

 

Legendy, zaujímavosti a osobnosti

Milujem rôzne legendy a zaujímavosti. Tu som vypichla tie najlepšie z Varšavy a ako bonus pridala aj dve najväčšie osobnosti.

 

Legenda o morskej panne

Ako symbol Varšavy sa začala morská panna objavovať na mestskom erbe už koncom 14. storočia. Nájdeme ju tam aj dodnes. Sprievodca nám povedal, že sa nevie, prečo je morská panna symbolom mesta, keďže Varšava nemá more.

Morské panny nájdete v meste na mnohých, často skrytých miestach. Jedna z najznámejších je socha Sirenky na námestí Starý trh (Rynek Starego Miasta). Kvôli vandalizmu bola pôvodná socha presunutá do Varšavského múzea a socha na námestí je jej kópiou.

Morská panna Sirenka, Varšava (Zdroj: MT)

A prečo má v ruke meč a štít?

Jedna legenda hovorí, že morská panna mala sestru – dvojča, s ktorou sa vydala spoznávať svet. Jej sestra sa rozhodla usadiť v Kodani v Dánsku. Keďže Sirenka bažila po väčšom dobrodružstve, preto má ten meč a štít, tak sa vydala proti prúdu rieky Visly. Keď sa unavila, rozhodla sa, že si odpočinie na brehu rieky. Povedala si: „Aké je to tu pekné,“ a usadila sa vo Varšave.

 

Pôvod názvu Warsawa

Zaujímavé je, že etymológovia stále neurčili, ako vznikol názov mesta Varšava. Jedna z mnohých legiend tvrdí, že morská panna sa volala Sawa a zaľúbila sa počas vojny do miestneho rybára, ktorý sa volal Wars a odtiaľ vznikol názov mesta Warsawa. Keď skúmali meno Sawa, tak zistili, že je slovanského pôvodu, ale nosili ho predstavitelia mužského pohlavia a keďže ona mala byť ženou, tak to trochu nezapadá do príbehu. 🙂

Ďalšie zaujímavé legendy o morskej panne, Varšave, baziliškovi, zlatej kačke či kamennom medveďovi nájdete na oficiálnych turistických stránkach mesta.

 

Zvon, ktorý nikdy nezvonil

V starom meste uvidíte aj bronzový zvon položený v strede malého námestia. Pochádza zo 17. storočia a zaujímavé je, že nikdy nezvonil. Pri výrobe praskol, a keďže zvon, ktorý nezvoní nemá zmysel, nakoniec skončil tu ako “zvonček prianí”.

Sprievodca nám povedal slovnú hračku: „Väčšina miest má „well“ (studňu), ale my máme „bell“ (zvon).“ V angličtine to znelo podstatne lepšie. 🙂

Nám sprievodca hovoril, že si máme niečo priať a obskákať zvon na jednej nohe. Martine (bola vo Varšave inokedy a mala druhého sprievodcu) zas, že si má niečo priať so zatvorenými očami, pričom sa má držať zvona a potom ho treba trikrát obísť, už s otvorenými očami, aby sme nespadli. Asi má každý sprievodca vlastný recept na šťastie 🙂

Kúzelný zvon, Varšava (Zdroj: MT)

 

Zámky lásky nad výkalmi

Ďalšia zastávka bola vyhliadka na kopci. Na to miesto sa vraj kedysi nosili odpadky a výkaly. Všetko, čoho sa obyvatelia mesta chceli zbaviť. Následne odpadky nechali zasypať pôdou a zarásť trávou, aby to tam nesmrdelo a nešpatilo.

Nachádza sa tam aj plot (asi z bezpečnostného hľadiska), na ktorom sa týčia zámky s menami zaľúbencov. Sprievodca sa smial, že na výkaloch si ľudia vyznávajú lásku, pretože o tom nevedia.

Je tam veľmi dobrý výhľad na Vislu a časť Praga (názov nie je odvodený od českej Prahy). V týchto miestach za riekou čakali vojská červenej armády.

Výhľad na Vislu z kraja Starého mesta Varšavy (Zdroj: MT)

Vidieť odtiaľ aj národný futbalový štadión, ktorý bol postavený pri príležitosti UEFA Euro 2012. Sprievodca nám povedal, že za rok sa tam uskutoční maximálne 6 zápasov a aby sa pokryli náklady na prevádzku, tak sa tam organizujú rôzne koncerty a iné akcie.

 

Kráľ Zygmunt III Waza

Pán na stĺpe pred Kráľovským palácom je kráľ Zygmunt III Waza. Poľským kráľom bol 45 rokov a z toho 6 rokov bol zároveň aj švédskym kráľom. V Poľsku ide o pomerne kontroverznú osobnosť.

Práve za jeho vlády sa stala Varšava v roku 1596 hlavným mestom Poľska. Dovtedy ním bol Krakov. Vo Varšave žije okolo 1,7 milióna ľudí. V Krakove, druhom najväčšom meste, len 765 tisíc.

 

Tieň smrti na každom rohu

Pri prechádzkach Varšavou, vzhľadom na jej minulosť, veľakrát prejdete okolo rôznych pamätníkov a dôležitých miest druhej svetovej vojny. Tieto miesta vám dajú mnoho príležitostí na premýšľanie.

Pri hradbách starého mesta sa nachádza socha malého povstalca. Desivá socha malého dieťaťa s “dospeláckou” helmou a ukradnutým nemecký samopal.

Malý povstalec (Zdroj: Tripadvisor)

Vo Varšave sa nachádzala veľká komunita Židov, bola najväčšia v Európe a druhá najväčšia na svete.

Pamätník venovaný tým, ktorí trpeli, bojovali, zahynuli (Zdroj: MT)

Pamätník venovaný tým, ktorí trpeli, bojovali, zahynuli (Zdroj: MT)

Robilo sa presídľovanie obyvateľov a združovanie Židov. Z centra mesta boli pôvodní obyvatelia vysídlení a na ich miesto presídlení Židia. Vytvorilo sa akési mesto v meste, ktoré bolo nazvané „The Getto“.

Podľa nariadenia nemeckých okupantov, „The Getto“ muselo byť odstrihnuté od zvyšku mesta 16. novembra 1940. Areál musel byť oplotený múrom. Spočiatku bolo na ploche 307 ha, ktoré bolo potom redukované.

V januári 1942 bolo rozdelené na dve časti – veľké a malé geto. Okolo 360 tisíc varšavských Židov a 90 tisíc Židov z iných miest sem bolo nahnaných. Okolo 100 tisíc ich zomrelo od hladu. Počas leta v roku 1942 bolo zavraždených skoro 300 000 ľudí v plynových komorách v Treblinke.

19. apríla 1943 vypuklo v gete povstanie. Do polovice mája bojovníci i civilisti zahynuli v boji alebo v pravidelne horiacich budovách v gete. Zvyšná populácia bola zavraždená Nemcami v novembri 1943 v koncentračných táboroch. Prežilo ich iba pár. (Tento text stojí na pamätníku, ktorý je na fotografii vpravo).

Pamiatka na Ghetto Wall, Varšava (Zdroj: MT)

Bez povšimnutia neobídete ani pamätník bojovníkov Varšavského povstania. Skladá sa z dvoch častí. Na prvej sú zobrazení statoční bojovníci plní sily a odhodlania, na druhom vyťahuje jeden vojak druhého z kanála, ktorý bol jednou z veľmi mála možností na útek z pekla.

Dôležitá je tiež socha kňaza. Nielenže predstavoval morálnu oporu, ale napríklad aj sobášil mladých ľudí, ktorí nevedeli, či sa dožijú rána. Ako prstene slúžili aj krúžky zo závesov.

Pamätník bojovníkov Varšavského povstania (Zdroj: MT)

Pri pamätníku, na druhej strane cesty, si všimnite malú tabuľu nad kvetináčom. Práve na tomto mieste končil tunel, vďaka ktorému sa zachránili tisíce ľudí.

Pamätná tabuľa na mieste kde končil tunel, Varšava (Zdroj: Google)

 

Maria Curie Sklodowská

Jedna z najznámejších vedkýň všetkých čias, laureátka Nobelovej ceny za fyziku i chémiu, zakladateľka rádiochémie, objaviteľka prvkov polónia (pomenovaný podľa Poľska) a rádia. Uznávaná rodáčka z Varšavy má, samozrejme, aj vlastné múzeum, ktoré nájdete pri barbakane.

Múzeum Marie Curie Sklodowskej vo Varšave (Zdroj: MT)

Je to jediná žena, ktorá má dve nobelové ceny za dve oblasti, jednu za fyziku s manželom a druhú za chémiu, ktorú získala sama. Jej dcéra s manželom získali tiež Nobelovú cenu za chémiu a jej druhá dcéra sa vydala za muža, ktorý dostal Nobelovú cenu za mier.

Vraj sa dá dnes navštíviť aj jej laboratórium vo Francúzsku, ale je nutné si dávať ochranné rukavice a oblečenie, pretože niektoré veci ako kľučka môžu byť stále rádioaktívne.

Zomrela v roku 1934 vo Francúzsku na leukémiu, ktorá bola pravdepodobne spôsobená radiáciou, s ktorou pracovala bez ochranného odevu (pretože vtedy ešte nevedeli, aká je radiácia nebezpečná). Dokonca skúmavky s rádioaktívnymi izotopmi nosila po vačkoch či ich odkladala do písacieho stola.

 

Frederic Chopin

Ak do Varšavy priletíte lietadlom, neprekvapí vás, že Frederic Chopin sa narodil v Poľsku. Pristanete totiž na letisku Warsaw Chopin Airport. Tento hudobný skladateľ a hudobný virtuóz sa narodil v roku 1810 v obci Želazowa wola, nachádzajúcej sa 15 km od Varšavy.

Zomrel ako 39 ročný v Paríži, ale jeho srdce je pochované vo Varšave v Kostole sv. Kríža.

Za 22 zlotých môžete navštíviť jeho múzeum vo Varšave, za 23 zlotých miesto jeho narodenia kúsok za mestom.

V meste nájdete aj 15 špeciálnych hudobných lavičiek. Na každej nájdete tlačidlo, po stlačení ktorého sa spustí 30 sekúnd z jeho skladby. Každá lavička má svoju vlastnú skladbu, takže ich môžete obehať všetky. 🙂

 

Zábava

Palác kultúry a vedy

Ikonickú budovu Paláca postavili za tri roky a bola slávnostne otvorená v roku 1955. Bol to „dar zo strany národov Sovietskeho zväzu“. Budova má z toho dôvodu mnohých odporcov, ktorí chceli dať Palác zbúrať. Nachádza sa v centre mesta. Nepomýľte si to so starým mestom.

Interiér Paláca je veľmi multifukčný. Nachádzajú sa tam divadlá, kiná, koncertné haly, ktoré majú spolu kapacitu 6000 sedadiel a nachádzajú sa na ploche 154 000 m2. Výstavná sála s rozlohou 10 000 m2 je najväčšou halou v Poľsku. Okrem toho sa tam nachádzajú aj múzeá a ďalších viac ako 100 rôznych inštitúcií. Palác stále zostáva najvyššou a najväčšou budovou v Poľsku so svojimi 231 metrami.

Palác kultúry, Varšava (Zdroj: MT)

V budove sa nachádza 28 výťahov a z toho 13 je rýchlovýťahov. Výťahy vystupujú na 30 poschodie, kde sa nachádza aj vyhliadková terasa vo výške 114 m. Za 20 zlotých vám ponúkne nádherný výhľad na mesto. Sú to najrýchlejšie výťahy svojho druhu v Poľsku. Ich rýchlosť je 6 metrov za sekundu. Na vyhliadkovú terasu sa dostane pod 20 sekúnd.

Výhľad na mesto Varšava z Paláca kultúry (Zdroj: MT)

 

Vyhliadka zo zvonice v starom meste 

Po zaplatení 6 zlotých (alebo 2 eur) a prekonaní 150 kamenných schodov na vás čaká jeden z najkrajších výhľadov Taras Widokowy, ktoré v meste môžete vidieť. Výhľad stál za to. Odporúčam vám ho.

Výhľad zo zvonice na Varšavu (Zdroj: MT)

 

Kościół Akademicki św. Anny

Hneď vedľa zvonice sa nachádza aj tento krásny kostolík. Rada sa chodím do kostolov dívať, pretože sa mi páčia, keď sú zvnútra zdobené. Ak budete mať čas, tak tam sa tam choďte pozrieť.

Kostol vo Varšave – Zdroj: MT

 

Royal Castle 

Stavba sa datuje do 14. storočia. V rokoch 1971 – 1984 ho za obrovské náklady kompletne postavili odznova. Malá časť „hradu“ je sprístupnená zdarma. Šíri sa legenda o bielej pani, ktorá sa v ňom objavuje pred príchodom nebezpečenstva.

Royal Castle, Varšava (Zdroj: MT)

 

Múzeum vodky

Vodku si prisvojujú viaceré krajiny a medzi nimi nechýba ani Poľsko. Ak ste fanúšikom tohto alkoholu, vyberte sa do múzea vodky. Vstupné je 40 zlotých a podmienkou je vek nad 18 rokov.

 

Horror House

Radi sa bojíte? Chceli by ste vyskúšať, čo zvládnete v dome hrôzy? Teraz máte šancu! Hororový dom sa nachádzajúci v centre Varšavy. Dve rozdielne miesta s perfektnou atmosférou pre bojazlivé skupinky. 30 zlotých na osobu.

 

Po Varšave na bicykli

Ak si chcete trochu zašportovať a prejsť si zákutia mesta, vidieť toho viac, tak si prenajmite bicykel. Prvých 2o minút je požičanie zdarma. Ďalších 40 minút vás to vyjde na 1 zloty.

Vybrať sa môžete k rieke, do parkov, alebo aj do štvrti Praga. V minulosti do nej miestny kvôli bezpečnosti nechodili. Teraz má svoje zvlášne “hipsterské” čaro a nejeden dom a múr je ozdobený maľbami.

Časť Praga, Varšava (Zdroj: warsawtourismcenter)

 

Druhá svetová vojna

Ak sa zaujímate o toto historické obdobie, Varšavu nemôžete z pochopiteľných dôvodov vynechať. Iba táto téma by dala na sériu článkov. Predpokladám, že to hlavné viete, preto píšem iba malú radu:

Utorok je tabu. Ak sa chcete vybrať do Varšavy kvôli WW2, zabudnite na utorok. Múzeá sú zatvorené a nekoná sa ani prehliadka zdarma. Vo vlastnej réžii si stále môžete pozrieť zaujímavé miesta a pamätníky, ale ak budete mať možnosť, naplánujte si to “komplet”.

 

Pre istotu si pri plánovaní overte dostupnosť na odkazoch nižšie:

Prehliadka zdarma v anglickom jazyku “Warsaw at War”

Múzeum povstania

Múzeum Katyne

Mauzóleum boja a mučeníctva

 

Ako sa dostať do Varšavy?

1. Z Bratislavy môžete ísť autobusom do Varšavy priamou linkou spoločnosti flixbus.sk.

2. Do Varšavy sa taktiež priamo z Bratislavy či Štúrova dostanete aj vlakom. Je to drahšie ako autom či autobusom. V prípade záujmu nájdete informácie na slovakrail.sk

3. Ďalšou možnosťou je lietadlo. Cez leto lieta spoločnosť WizzAir a sú tam dosť dobré ceny. Z letiska sa do centra mesta k Parku kultúry dostanete vlakom – metrom (i autobusom) a trvá to cca 25 minút. Cena lístka je 4,4 zloty na 75 minút a 3,3 zloty na 20 minút.

Ak chcete ísť do Starého mesta z centra, tak odporúčam vziať si autobus číslo 175, prípadne môžete ísť aj pešo, ak máte čas a chuť sa poprechádzať. Na Google mapách nájdete skvele vyznačené zastávky mestskej hromadnej dopravy a aj čísla spojov.

 

Treba sa aj poriadne najesť

Pamätáte si mliečny bar? Ja už viac z rozprávania. V Poľsku sa ešte kde tu nachádzajú. Konkrétne jeden sa nachádza hneď za barbakanom a má názov Pod Barbakanem. Sprievodca nám ho odporučil ako taký návrat do socializmu. Vraj dobre varia. Pre jedlo si idete do okienka a sú tam nepríjemné tety, ktoré skvelo dotvárajú celú bizarnú kulisu.

Po prehliadke sme to riskli a šli sme dnu. Vôbec sme nevedeli, čo chceme (ale vedeli sme že pirohy nechceme), a tak sme si objednali rezeň s kašou. Kaša bola (asi) z pohánky a.. celé to bolo zlé. Toto je foto Google recenzií ich reštaurácie, ale vyzeralo to takto.

Rezeň s kašou v mliečnom bare Pod Barbakanem vo Varšave (Zdroj: Google)

Ani neviem ako to opísať. Nič sme nezjedli a jedlo sme všetci vrátili. Napriek tomu, že to bolo úplne “celé zle” a nebolo to ani lacné, návštevu vám odporúčam. Ale berte to skôr ako zábavu :). Mrzí ma iba to, že som sa nepokecala s ľuďmi z Kanady alebo Austrálie, ktorých sme tam stretli. Celkom by ma zaujímal ich názor.

Mliečny bar Pod Barbakanem (Zdroj: Tripadvisor)

Kúsok od ubytovania sme mali reštauráciu After Five Restaurant. Boli sme leniví a tak sme tam boli 2x. Jedlo nám chutilo, ako celok príjemný priemer.

Reštaurácia Varšava (Zdroj: Google)

Martina odporúča: Neďaleko Hradného námestia na nachádza relatívne malá reštaurácia “Zapiecek” s asi 7 stolmi. Čašníčky sú v krojoch a nájdete tam tradičné jedlá ako pečené pyrohy. Bolo to veľmi chutné, pekne servírované a aj cena bola prijateľná.

 

Kde sme spali?

Ubytovanie sme mali v príjemnom apartmáne pri hradbách a malom povstalcovi. Nájdete ho na bookingu pod “Rent like home – Apartament Podwale IIa môžeme ho odporučiť.

Ubytovanie Varšava (Zdroj: Booking)

Cestujte, objavujte, spoznávajte, aby ste nemuseli iba snívať, ale mohli zažívať a neskôr spomínať. 🙂

Varšava je super a má, čo ponúknuť. Odporúčam vám ju ja aj Martina (v spolupráci s ňou vznikol aj tento článok). Obe sme si výlet užili.

Ak sa vám článok páčil, budem rada, ak ho budete zdieľať a podelíte sa oň aj s vašimi priateľmi.

Vydajte sa na cesty spolu so mnou aj VY!

Kliknite sem a získajte e-knihu Neposedná cestovateľka, v ktorej nájdete 20 nevšedných príbehov z túlania sa svetom. Môžete sa tešiť na príbehy z Indonézie, Maroka, Turecka, Vietnamu, Čile, Spojených arabských emirátov, Litvy, Poľska či Argentíny. Dobrodružstvo čaká. Pridáte sa?

Written by Monika
Milujem túlanie sa uličkami starých miest. Pri výletoch mám rada spontánnosť, ale zároveň relaxujem pri príprave itinerárov. Venujem sa marketingu v cestovnom ruchu a domov mám všade tam, kde sú dobrí ľudia.