21 vecí, ktoré ma zaujali v Maroku. Číslo 16 vás prekvapí
Na tejto africkej krajine sa mi vždy páčili všetky tie ich krásne farebné mozaiky, tradičné a ručne vyrábané vecičky. Lákala ma púšť, more i hory a fascinovali ma aj fotografie najstaršej garbiarne, ktorá je vo Fez.
Maroko je krajina protikladov. Objavíte tam ľudí, ktorí žijú tradičným spôsobom života, no nájdete tam aj veľa moderných ľudí a moderných miest, ktoré sa veľmi podobajú tým našim.
V tomto článku som vám spísala niekoľko rozdielov a zaujímavostí, ktoré ma v Maroku zaujali.
1. Medina – staré časti mesta sú veľmi zaujímavé. To je TEN iný svet. Cez deň sú plné ľudí a rôznych obchodíkov a v noci sú skoro prázdne, miestami špinavé a strašidelné. Najstrašidelnejšie je to, ak sa trochu stratíte v úzkych, kľukatých, neosvetlených a slepých uličkách.
Príjemne som sa necítila ani tam, kde je nad uličkou strop a sú to vlastne také krátke tunely. Vtedy som uvažovala či je dobré niekoho stretnúť alebo radšej nie, aby nevedeli, že sme sa „stratili“ a nemali náhodou nejaký blbý nápad.
2. Mačky, mačky a ešte raz mačky. V Maroku sa nachádza veľmi veľa voľne žijúcich mačiek. Najviac ich nájdete v starých častiach mesta – v medine. Na jednej strane si myslím, že je dobré, že tam sú, pretože aspoň zamedzia výskytu potkanov a myší, ktoré by sa inak množili v medine. V noci, ak sa zavrú stánky a obchodíky, tak zrazu zbadáte obrovské množstvo odpadkov, ktoré by boli potravou pre hlodavcov.
Domáci aj mačky sami kŕmia. Niekedy bolo veľmi zaujímavé sledovať, ako sa mačky obšmietajú okolo obchodov s mäsom (mäso nebolo v chladničke, ale voľne vystavené, niekedy bolo iba pár centimetrov od papule mačky, už-už som čakala kedy si zakusne).
Na druhej strane niektoré mačky boli vychudnuté, choré a tiež môžu byť prenášačom rôznych chorôb. Dokonca aj keď sme boli na výlete v púšti, tak v našom mini stanovom mestečku sme mali asi 5 či 6 mačiek.
Na otázku: „Prečo sú aj v púšti mačky?“ nám odpovedali: „Žerú škorpióny, ktoré by sa inak mohli dostať aj vám do stanu. Našťastie nemajú radi chladné počasie.“ Trochu som googlila a našla som, že niektoré druhy mačiek naozaj zvládnu zjesť škorpióna, ale nespoliehala by som sa na to.
3. Priechody pre chodcov nie sú veľmi časté. Ak ich aj nájdete, tak ich vodiči áut často ignorujú. Proste vám nezastavia a musíte čakať a striehnuť, kedy bude bezpečné prebehnúť na druhú stranu. Pri 3-4 prúdových cestách zistíte, ako sa cítia malé zvieratká, keď sa o to snažia.
4. Maročania často a radi trúbia. Trúbia všetci a na všetkých – hlavne motorky. Nájdete tam veľa starých babiet. Pamätníci budú vedieť, o čom hovorím. Chodia s nimi všade. Po chodníku, po medine, v úzkych uličkách. My chodci sme sa im museli uhýbať. „Nesrali“ sa s nami a niečo ako prednosť nepoznali.
5. Taxíky sa rozdeľujú na mestské (petit taxi) a mimo mestské (grand taxi). Tie mimo mestské taxíky sú väčšinou staré mercedesy. Viezli sme sa jedným veľmi veľmi veľmi starým. Nebola som si istá či nás dopraví na miesto, kam sme mali namierené.
Po meste premávajú „petit taxi“, ktoré majú rovnakú farbu a dokonca aj druh auta je podobný (používajú sa tak 2-3 druhy). Napríklad v meste Fez sú tieto mestské taxíky červenej farby, v Rabate sú modré, v Marrakeshi sú pieskové a v Casablance zase červené.
6. Toto som predtým nikde inde nevidela. Vo Fez majú v autobusoch namiesto dverí otáčacie turnikety.
7. Ak pôjdete na trh (trhoviská majú skoro všade) na nákup ovocia a zeleniny, tak vedzte, že sa všetko kupuje na kilá. Aj také ovocie ako granátové jablko, kaki, ktoré sú u nás na kusy. Inak lepšie ceny ovocia a zeleniny majú v klasických obchodoch, ktoré sme našli v nových častiach mesta. V medine nájdete iba malé obchodíky. Mimo mediny nájdete aj nákupné centrá a klasické väčšie potraviny.
Po mestách behajú týpci s takými stolčekmi, ktoré tlačia a majú tam väčšinou jeden či dva druhy ovocia a tam si viete kúpiť kusovku. Myslím si, že to nakupujú v tých veľkých potravinách (tam mali fakt dobré ceny). Často sme videli, že predávajú kaktus opuncia či mandarínky.
Je to super, ak sa motáte mestom a zrazu dostanete na niečo chuť. Takto sme sa už dlhšie motali uličkami až Ondrej povedal: „Hm, teraz by som si teda fakt dal opunciu.“ Ledva to dopovedal a narazili sme na chlapíka, ktorý ich predával.
8. Keď už sme pri malých obchodíkoch, tak v Maroku nájdete rôzne špecializované obchody. Niektoré obchody mi skôr prišli ako skladisko harabúrd ale asi som tam len nevidela to, čo oni. Všimla som si, že často sú rovnaké druhy obchodov pri sebe.
9. Bacha na špekulantov. Mladí chalani sa tvária, že vám chcú poradiť, a potom si pýtajú peniaze. Videli, že sme mali mobil v ruke a hľadali sme správny smer, tak nám začali radiť. Nechceli sme ich pomoc. Ich najobľúbenejším miestom boli mini križovatky pre chodcov – kde sa križovali chodníky.
Raz večer sme takto išli domov a mladý týpek sa nám prihovoril či potrebujeme pomoc. My sme už boli znalí takýchto taktík, tak sme slušne odmietli a kráčali ďalej. Na čo na nás v angličtine so smiechom kričal niečo v zmysle: „Nebojte sa, nechcem za to peniaze.“
10. Smetiaky sú nedostatkový tovar. Skoro nikde ich nemajú. Najvtipnejšie bolo, ak som niekde nejaký našla a bol to kôš na separovanie. To mi prišlo trochu od veci.
Na premiestňovanie sa po Maroku sme využívali vlaky. Smetiaky neboli ani tam. Pani, ktorá zbierala odpadky som videla iba raz a aj to išla tak rýchlo, že sme jej smeti dali len tak-tak. Nie všetci mali také šťastie. Takto si potom robia zbytočnú prácu. Niektorí to fakt chceli vyhodiť ale nemali kam. Ja som si odpadky vždy brala so sebou a keď som objavila kôš tak som ich vyhodila.
11. Nebuďte prekvapení, ak budete vo vlaku a niekto si tam zapáli cigaretu aj napriek zákazu.
12. Veľmi sa mi páčilo, že skoro všetky domy majú na streche terasu. Máte odtiaľ skvelý výhľad, dobre sa tam sedí a má to aj praktické využitie – suší sa tam dobre prádlo.
13. Keď sme pri domoch, tak som si všimla, že niektoré domy boli rozpadnuté a postavené z hliny či slamy, ale hlavná vec, že mali satelity. Na domoch neďaleko púšte mali na strechách slnečné kolektory a nádrže s vodou.
14. Pozerajte sa pod nohy. Zo zeme vytŕčajú rôzne káble. Majú na chodníkoch jamy, ak tam vlastne sú chodníky. Nechcem im krivdiť. Nájdete aj bezchybné chodníky. A musím povedať, že cesta do púšte bola veľmi dobrá, lepšia ako naše diaľnice. 🙂 Predsa len chodí tou cestou veľa turistov, tak ju museli spraviť poriadne..
15. V stravovacích zariadeniach nemajú papierové obrúsky, ako je u nás zvykom. Namiesto toho majú na utieranie rúk či úst akési papiere. Prišli mi celkom nepraktické.
16. V obchodoch dávajú rozkošné látkové tašky. V jednom nákupnom centre sme videli tabuľu s info, že zo zákona nemôžu od roku 2016 používať igelitky. No, na pár miestach sme igelitky predsa len videli.
17. Na cestách sme si všimli časté policajné kontroly. Stanovištia mali na rôznych miestach. Párkrát som videla, že mali nachystaný aj klincový koberec, ktorý mali pripravený na natiahnutie v prípade potreby.
18. Berberi stále žijú ako kočovníci. Berberské ženy vytvárajú rôzne hand made veci a potom ich predávajú (nie len) turistom. Žijú v komunitách a fungujú spôsobom, že si peniaze za predaj medzi sebou rozdeľujú.
19. Na Maroku sa mi páčia krásne farebné mozaiky. Majú ich ako obkladačky ale nájdete ich aj ako ozdoba na chrámoch. Celkovo aj maľovanie na drevo a rôzne ornamenty. Krása.
20. Toto uvidíte iba v Maroku – Kozy na stromoch arganovníka. Arganovník je veľmi vzácny. Vyskytuje sa iba v Maroku (Wikipédia povedala, že sa výnimočne môže vyskytnúť aj v Alžírsku či v Izraeli). Oblasť jeho výskytu je chránená UNESCOM.
Tento jav kôz na strome som, bohužiaľ, nevidela na vlastné oči, ale ak tam budete, tak si tam zbehnite. Môže to byť zaujímavý zážitok. Arganový olej sa používa v kozmetickom priemysle ale aj v potravinárskom. My sme ho vyskúšali jesť s kúskami chleba (chutí ako olivový olej). Pripravili nám ho aj na sladko s medom a orieškami.
21. Určite vyskúšajte aj berberskú whisky – je to špeciálna zmes čaju. Odporúčam aj klasický mätový čaj. Bacha na to, že robia hrozne sladké čaje – kydajú tam kopu cukru. Ja som si pýtala BEZ.
V Maroku som navštívila mestá Fez, Rabat, Casablanca a Marrakesh. A toto bola malá ochutnávka z nich.
Verím, že vás v článku niečo zaujalo a niečo nové ste sa dozvedeli. Ak sa vám článok páčil, tak budem rada, ak mu dáte like a budete ho zdieľať.
Leave a Comment