Kde sú toalety v lietadle a ako sa používajú?

Možno si myslíte, že si teraz z vás robím srandu, ale ubezpečujem vás, že to myslím úplne vážne.

Na základe môjho interného pozorovania (subjektívna štatistika :D) som zistila (teraz sa podržte), že každý tretí pasažier, ktorý chce použiť toaletu v lietadle ju nevie nájsť alebo ju nejakým spôsobom použiť.

Väčšinu času sa v lietadle cítim ako strážca záchoda a nie ako letuška: „Nie, to nie je toaleta. Toto je toaleta.“

„Áno, je voľné. Nech sa páči.“

 „Obsadené je, chvíľku musíte počkať…..“

„Prosím, zatvorte si dvere, nechceme vidieť, čo tam robíte.“

„Áno, poviem vám, ako sa zapína svetlo.“

Keďže nechcem, aby ste mali zbytočné opletačky s toaletou v lietadle, tak si pozrite video, v ktorom nájdete praktickú ukážku.

A určite dočítajte aj tento článok do konca, pretože je tu niekoľko info, ktoré som vám vo videu nepovedala.

(Ak sa tento „problém so záchodom“ netýka vás, tak budem rada, ak pošlete článok tomu, komu sa zíde a pomôže mu.)

 

Kde sa nachádzajú toalety v lietadle?

Ako letuška sa často stretávam s tým, že ľudia nevedia, kde sú toalety, aj keď sa naň priamo pozerajú.

Toto sa vám môže hlavne stať v prednej časti lietadla. Tam je toaleta ozaj dosť dobre zamaskovaná. Ak neviete, kde sa nachádza, tak budete trošku zmätený. Pasažieri sa často snažia dostať do kokpitu namiesto do záchoda.

V boeingu 737 (verzia 700, 800 aj 900) sa nachádzajú tri toalety. Jedna je v prednej časti lietadla a dve sú v zadnej časti. Na začiatku každého letu sú o tom pasažieri informovaní.

Toaleta v prednej časti lietadla sa nachádza medzi sedadlami stewardov a kokpitom na ľavej strane

Toalety vám popisujem na lietadle boeing 737 verzia 800 a 900. Avšak, toalety sú navrhované podobným spôsobom. Takže ich nájdete a budete vedieť použiť na hocijakom inom type lietadla.

Ako som vám už naznačovala, tak toaleta v prednej časti lietadla je trochu schovaná.

Musíte prejsť okolo prednej kuchynky, ktorú máte po pravej strane, na ľavej strane sú sedadlá stewardov (jump seat) a oproti vám je vstup do kokpitu. Akoby za sedadlami a vedľa kokpitu máte po ľavej strane toaletu. Pozrite si radšej fotografiu, tak si to budete vedieť lepšie predstaviť.

Toalety v zadnej časti lietadla (boeing 737-800) sa nachádzajú pred zadnou galley (kuchynkou) a sú oproti sebe.

Teda medzi kuchynkou a zadnými sedadlami pasažierov. To hravo nájdete. (Pozrite si video, ktoré som natáčala na boeingu  737-800).

Toalety v zadnej časti boeingu 737-900. Na tomto type lietadla chýba zadná kuchynka a toalety sa nachádzajú pri zadných východoch

Toalety v zadnej časti boeingu 737-900. Na tomto type lietadla chýba zadná kuchynka a toalety sa nachádzajú pri zadných východoch

Niekoľkokrát sa ma pasažieri opýtali moju najobľúbenejšiu otázku: „Môžem ísť aj na pánske?“ alebo „Ktorá toaleta je pánska?“

V lietadle nie sú zvlášť záchody pre mužov a zvlášť pre ženy. Toalety sú spoločné. Dokonca ani my nemáme špeciálne služobné záchody.

 

Ako sa používajú toalety v lietadle?

1. Predtým, ako budete chcieť otvoriť dvere sa uistite, že toaleta je voľná. Môže to byť vyznačené zelenou značkou alebo po anglicky slovom vacant.

Sleduj značku či sú toalety voľné alebo obsadené. Na týchto toaletách sa nachádza aj prebaľovací pult pre bábätká (zistíš to podľa obrázka na dverách)

Sledujte značku či sú toalety voľné alebo obsadené. Na týchto toaletách sa nachádza aj prebaľovací pult pre bábätká (zistíte to podľa obrázka na dverách)

2. Ak je obsadené, tak je tam červená značka alebo occupied. Ak je obsadené, tak sa tam nedobíjajte. Nedostanete sa tam. Akurát, tak vystresujete pasažiera na wc a bude mu to dlhšie trvať :). A to asi nechcete. Najrozšírenejší spôsob označenia, s ktorým som sa stretla bolo zelenou/červenou značkou. V každom prípade to máte vždy nejakým spôsobom vyznačené.

3. Dvere sa otvárajú pomocou kľučky smerom dole. Klasicky ako na každých dverách. Neťahajte kľučku smerom hore, zbytočne ju kazíte. Raz sme na jednom lietadle nemali klasické dvere, ale zaťahovacie. Tam trebalo dvere potlačiť. Bolo to tam nakreslené, preto si vždy v pokoji prezrite dvere a zistíte, ako sa otvárajú.

4. Ak vojdete dnu, tak sa zamknite. Preto, že sa vám vďaka tomu rozsvieti svetielko na toaletách a aby aj ostatní pasažieri vedeli, že záchod je obsadený. Fakt to nie je príjemné, ak idem na toalety a pristihnem tam nejakého pasažiera, pretože sa opäť nezamkol. Určite by ste sa necítili príjemne, ak by vás niekto videl v takej chúlostivej situácii.

5. Prosím vás, SPLACHUJTE TOALETY. Teraz úplne vážne, veľa ľudí si po sebe nesplachuje. Je to nepríjemné pre pasažiera, ak ide na wc a čaká ho tam také nemilé prekvapenie. Je to každého vizitka a niečo to o ňom vypovedá. A pritom je tam pomerne veľké (farebné) tlačidlo na splachovanie. Keď ho neviete nájsť a neviete ako na to, tak sa opýtajte.

Vidíte naľavo to modré tlačidlo? ÁNO, tým sa splachuje toaleta. Do toalety nehádžte žiadne odpadky. Hore nad tlačidlom sa nachádza prebaľovací pult pre bábätká

6. Použitý toaletný papier či utierky na ruky nepchajte medzi čistý toaletný papier, alebo na iné miesto, ktoré na to nie je určené. Fakt, nepochopím, prečo niektorí pasažieri pchajú použité utierky medzi čistý toaletný papier a nie do odpadkového koša. Prosím, nebuďte ako ostatní…

7. Do záchoda nehádžte žiadne odpadky. Nie, ani papierové utierky na ruky. Verím, že nechcete upchať alebo poškodiť záchod.

8. Keď si umyjete ruky, tak po sebe vypustite umývadlo (pozrite si video ako na to).

9. Ak máte malé dieťa, ktoré má ešte plienky, tak ho neprebaľujte v kabíne. Možno si to nemyslíte, ale lietadlo je úžasný zdroj bacíl. To by ste nechceli vidieť, ako sa tam upratuje.

Prebaľovací pult pre bábätká

Okrem toho, že to nie je z hygienického hľadiska vhodné, tak to nie je vhodné ani z toho ľudského. V lietadle nie ste sami. Sú tam desiatky iných ľudí a nie je ohľaduplné voči nim, ak ich vyrušujete pachom vychádzajúcim z detských plienok.

Na toalete sa nachádza prebaľovací pult, ktorý je vždy v jednej z toaliet v zadnej časti lietadla. Na dverách je nakreslený obrázok (pozrite si foto vyššie).

Na niektorých lietadlách nájdete prebaľovací pult aj v toaletách v prednej časti lietadla, ale nie je to pravidlo. Preto je istejšie ísť hneď na zadné toalety.

Použitú plienku následne vyhoďte do smetného koša na toaletách. Prosím, nepchajte ju do ruky letuškám. Nie sme tam od toho, aby sme odpratávali detské hovienka. Pracujeme s jedlom, nemôžeme a nechceme manipulovať s plienkami. Som si istá, že vy by ste tiež nechceli chytať plienky iných detí.

Tlačidlo na privolanie pomoci

Tlačidlo na privolanie pomoci

10. Na toaletách máte aj tlačidlo na privolanie pomoci. Tlačidlo je tam preto, že ak príde na toalete niekomu zle, tak aby si mohol privolať pomoc. Sem-tam sa nám stane, že sa ľudia pomýlia a stlačia ho. Preto vám o tom hovorím, aby si vy vedeli, na čo sa používa.

Ak by sa stalo, že by prišlo pasažierovi na toalete zle a je zamknutý, tak vás upokojím:  „Toalety sa dajú zvonku zamknúť aj odomknúť.“

Minule išiel na záchod mladý chalan. Mal asi 6-7 rokov. Príjemne ma prekvapilo, že vedel, kde je wc a dokonca sa aj zamkol. Po chvíľke som počula nejaké zvuky a videla náhlivé pohyby kľučky.

Chlapec sa síce vedel zamknúť, ale už sa nevedel odomknúť. Použila som „tajný“ spôsob a odomkla som ho. On celý uplakaný a uslzený utekal zo záchoda preč.

11. Inak deti sa boja splachovania. Je pomerne hlučné a zvyknú sa zľaknúť. Hlavne tie menšie. Tak ich na to upozornite, aby sa vám nerozplakali.

 

Tieto tri veci fakt nerobte

Toalety v lietadle sú niečo ako verejné záchody. Možno sa vám to nezdá, ale na tri toalety je tam okolo 200 ľudí. Chráňte si svoje zdravie. Nepodceňujte to.

1. Nechoďte na toalety bez topánok. Nechoďte na toalety iba v ponožkách alebo vyšší level iba BOSÍ. Fakt, niektorí ľudia chodia na záchod bosí. Ufff. Toto naozaj nie je dobrý nápad.

Išli by ste bosí na verejné toalety?

Ok, nebudem ďalej kázať. Myslím, že ste pochopili, že to tam veľmi hygienické nie je. Našťastie, som osobne nezažila, že by bolo nutné po nejakom pasažierovi odstaviť záchod. Teda, že by sa nemohol už počas letu ďalej používať a potreboval by veľké upratovanie a dezinfekciu. Počula som príbehy od kolegov, že to niekedy schytali aj steny.

2. Nesadajte si na záchodovú misu a nedávajte tam ani svoje dieťa, bez predchádzajúcej dezinfekcie. Toto robia otcovia. Mamičky dohovorte vašim polovičkám, že toalety v lietadle sú špinavé a nehygienické.

Kolegyňa mi vravela, že počula ako sa dieťa sťažuje, že si nechce sadnúť na misu na záchode, že je špinavá a niečím pokvapkaná. A viete, čo na to povedal otec? „To je dezinfekcia,“ a skôr ako kolegyňa stihla zasiahnuť, zdvihol svoje dieťa a posadil ho na to. Toto nerobte, ak nechcete, aby vaše deti niečo nachytali..

Mne sa stalo niečo podobné. Dvere na záchode otvorené a vidím ako dieťa sedí na mise. Hovorím jeho otcovi, že toalety sú dosť špinavé a nemal by svoje dieťa posadiť na misu, bez toho, aby ju predtým vydezinfikoval. On na mňa prekvapene pozrel a poznamenal: „Sú špinavé?“

Haloooo, je tam okrem vás ďalších 200 ľudí, ktorí chodia na záchod. Teda: „Áno, sú špinavé.“ Predsa ľudskými výlučkami sa šíri najviac chorôb. Sadli by ste si na záchod na verejných toaletách?

3. Ak ste na toalete so svojím potomkom, tak zatvárajte dvere. Toalety sú neďaleko našich sedadiel a kuchynky, kde pre vás chystáme jedlo. Nechceme čuchať zápach šíriaci sa zo záchoda.

 

Ak neviete, kde sú toalety, tak sa opýtajte. Ak neviete rozlíšiť či sú voľné, tak sa opýtajte, netrhajte kľučku na dverách, ak neviete, ako sa zapína svetlo, tak sa opýtajte. Na čo máte ústa? Pýtajte sa. Naozaj sme na to zvyknutí a určite nás ničím novým neprekvapíte. Ak pôjdete zahraničnou leteckou spoločnosťou a neviete dobre po anglicky nevadí, ukazovaním a posunkami sa tiež hravo dohovoríte. 🙂

Budem rada, ak budete tento článok zdieľať alebo ho pošlete niekomu komu sa zíde a pomôže mu.

Vydajte sa na cesty spolu so mnou aj VY!

Kliknite sem a získajte e-knihu Neposedná cestovateľka, v ktorej nájdete 20 nevšedných príbehov z túlania sa svetom. Môžete sa tešiť na príbehy z Indonézie, Maroka, Turecka, Vietnamu, Čile, Spojených arabských emirátov, Litvy, Poľska či Argentíny. Dobrodružstvo čaká. Pridáte sa?

Written by Martina
Pred pár rokmi som opustila prácu v korporácii a vydala som sa cestou väčšej slobody, ktorá mi dáva možnosť cestovať nielen po Slovensku. Mám rada dobrodružstvo a rada snívam, avšak niečo pre to aj robím, aby sa sen stal realitou. Chcem spomínať na to, čo som zažila a nie to, čo som vlastnila, preto dlho #neobsedím :)