Vytvorte si film svojho života vďaka JEDNEJ sekunde denne. Tu je návod, ako na to

Hovorí vám niečo aplikácia “1 second everyday”? Pointou je, že si pomocou nej zachytávate 1 sekundu svojho života každý deň.

Teraz sa možno pýtate, prečo by ste niečo také mali robiť? Napríklad aj preto, že výsledkom tejto každodennej “práce“ je potom krásny film z vášho života.

Začiatkom roku 2016 som náhodou narazila na takýto mini film jedného slovenského IT-čkára. Inšpirovalo ma to, tak som si vyhľadala aj ďalšie podobné videá.

Zapáčilo sa mi to. Doslova ma to nadchlo. Mať svoj vlastný mini film. Hneď som si vyhľadala aplikáciu, stiahla ju a začala si vytvárať sekundové videá. Tak začala táto “závislosť” u mňa.

 

Ako a prečo vznikla táto aplikácia

Toto je originál aplikácia od Ceasa

Toto je originál aplikácia od Cesara Kuriyama

Cesar Kuriyama sa v roku 2011, keď dovŕšil 30 rokov, rozhodol odísť zo svojej práce v reklamke a cestovať rok po svete.

Počas cesty začal pracovať na projekte, ktorý nazval 1 Second Everyday (1SE) – 1 sekunda každý deň.

Každý jeden deň zaznamenával jednu sekundu svojho života, aby si lepšie zapamätal jednotlivé dni. Chcel, aby výsledný film bol mementom roka, ktorý zažil.

Keď po roku zverejnil svoje video, stalo sa okamžite virálnym. Zdokumentoval bežné každodenné veci, dlhodobú chorobu švagrinej, chvíle s rodinou a priateľmi, cestovanie, sviatky, jedlo i prírodu.

Hovorí, že máme tendenciu vyťahovať foťáky, keď zažívame niečo úžasné, ale len zriedka to robíme, keď máme zlý deň. Vo videu ukázal život, aký žil. To pekné, ale aj smutné.

Potom sa rozhodol vyvinúť aplikáciu, ktorá by umožnila aj nám ostatným nahrávať jednu sekundu každý deň a zostaviť si svoje vlastné videá. 

Ak vás zaujíma pozadie projektu, tak si pozrite jeho TED talk (TED je podujatie v hesle „myšlienky hodné šírenia“), kde hovorí o tom, ako a prečo vznikla táto aplikácia a čo vám to tiež môže priniesť. Video je v angličtine, ale môžete si zapnúť slovenské titulky.

Alebo navštívte jeho web stránku na tomto odkaze 1 second everyday.

 

Pozrite si moje video v 366 sekundách

Po 366 dňoch (keďže 2016 bol prestupným rokom) mi vznikol finálny 6 minútový mini film. Ak chcete vedieť, ako vyzerá, tak si ho môžete hneď teraz pozrieť. Verím, že vás inšpiruje k tomu, aby ste si aj vy začali tvoriť svoje vlastné sekundové videá.

Možno sa teraz pýtate: „Prečo nám ukazuje staré video ešte z roku 2016?“

Pretože som si po roku 2016 prestala svoj život natáčať. Pretože som mala stále málo pamäte v mobile (vždy som niečo musela vymazávať). Okrem toho som nemala originálnu aplikáciu, ale používala som inú aplikáciu na iOS zdarma „Video 365“. Stále je k dispozícii a možno ju odvtedy aj vylepšili.

 

Zmeny v roku 2019

Keď som si robila v júli 2019 poriadok v počítači, tak som narazila na priečinok s mojím videom. Nadšene som si môj mini film pozrela a zrazu sa mi vybavil celý rok. Stačila mi len jedna sekunda z dňa, aby sa mi spomienky naštartovali.

Môj rok 2016 bol nádherný. Slnil sa mi sen. Niekoľko rokov som sa chcela stať letuškou, žila som pol roka v Prahe, navštívila som pár nových krajín, spoznala som zaujímavých ľudí… a ešte veľa ďalších vecí.

Hocikedy, keď si ho teraz pozriem, tak si spomeniem, čo som zažila, čo som robila, kde som bola a s kým som bola.

Uvedomila som si, že toto sú úžasné momenty a nechcem na ne zabudnúť. Momenty, keď som si užívala života. Som za ne veľmi vďačná.

Aby som zase nezabudla na tie pocity či radosť, ktoré som zažívala, som sa rozhodla, že budem v natáčaní pokračovať (nevadilo mi, že budem mať zaznamenaných iba pár mesiacov z roku). Bude to zaujímavé, ak sa spätne pozriem do svojej minulosti o pár rokov, tak ako tomu bolo i teraz.

 

Mala som paranoju

Vyššie som spomínala, že som nemala originál aplikáciu „1 Second Everyday: Video Diary“ alebo skrátene „1SE“.

Teraz vám prezradím prečo. Originál aplikáciu od tvorcu Cesara Kuriyama bola spoplatnená (aké prekvapivé :D). Čo by nebol problém, pretože vtedy aplikácia stála len pár eur (a mala to byť jednorázová platba).

Avšak som nechcela zadávať číslo kreditky do AppStore (do obchodu, kde sa kupujú a sťahujú aplikácie pre iOs). Áno, veľa ľudí mi povedalo, že je to bezpečné, ale ja s tým mám stále problém :).

Potom, ako som sa rozhodla, že obnovím natáčanie svojho života, som opäť zavítala do AppStore. Chcela som si popozerať, aké aplikácie sú teraz dostupné.

ALE aké bolo moje prekvapenie, keď som narazila na originál aplikáciu od Ceasara „1SE“ a stálo tam: „FREE.“ Hneď som si začala čítať, či je to pravda.

Základnú verziu ponúkajú zdarma a ak chcete nejaké extra veci (teda vyššiu verziu), tak až vtedy to je spoplatnené – mesačnou platbou alebo raz ročne.

Stiahla som si teda aplikáciu a začala som využívať základnú verziu zdarma.

Od toho momentu uplynulo niekoľko rokov a ja vám s radosťou môžem oznámiť, že aplikácia funguje parádne, frčí ako má a áno, je zdarma (a funguje aj na Androide). 🙂

 

Pozrite si moje (skrátené) video za rok 2019

 

Prečítajte si článok za rok 2020

V roku 2020 som si poctivo natáčala sekundu môjho života každý deň, avšak v auguste sa mi pokazil môj nový telefón (LG) a prišla som o všetko. Videá som si dávala do aplikácie, kde sa mi zbierali a postupne som ich z pamäte telefónu vymazávala. Keďže video nemám, tak som spísala aspoň článok, aký bol môj rok 2020 a môžete si ho prečítať tu.

Telefón som medzitým zase musela reklamovať, pretože mi ho vrátili po prvej reklamácii nefunkčný (ešteže ma môj starý iPhone nesklamal). Problém s telefónom sa naťahoval skoro rok a nakoniec to skončilo tak, že mi vrátili peniaze späť a musela som si kúpiť iný telefón.

Tým pádom som si začala natáčať videá až od júna 2021, keď som vyrazila na Cestu hrdinov SNP (pozrite si celú moju sériu na Youtube).

 

Pozrite si moje (skrátené) video za rok 2021

 

Pozrite si moje video za rok 2022

Konečne, po mnohých rokoch mám opäť video z celého roka. 😀 Musím vás upozorniť, že sa tam vyskytuje veľmi veľa lietadiel, letísk a lietania, keďže som sa opäť vrátila k práci letušky. 🙂 Následne som sa v novembri zbalila a odcestovala do Ázie…

 

Pozrite si moje video za rok 2023

Nový rok som začala v Singapúre a moja cesta po Ázii pokračovala krajinami – Malajzia, Laos, Kambodža, Thajsko, opäť Singapúr…  A veď si pozrite video a uvidíte 🙂

 

Nalákala som vás? 🙂

Čo si o tejto myšlienke myslíte? Pôjdete do toho? Ak sa vám tento nápad pozdáva a tiež by ste si chceli vytvoriť svoj vlastný film, tak na čo ešte čakáte? Začni hneď teraz.

Idete do toho spolu so mnou? Ja mám v pláne v nahrávaní pokračovať… 🙂

Budem rada, ak sa o svoje názory podelíte dole v komentároch, alebo pošlete článok svojim kamarátom či známym, ktorým by sa mohol páčiť a inšpiroval by ich.

Vydajte sa na cesty spolu so mnou aj VY!

Kliknite sem a získajte e-knihu Neposedná cestovateľka, v ktorej nájdete 20 nevšedných príbehov z túlania sa svetom. Môžete sa tešiť na príbehy z Indonézie, Maroka, Turecka, Vietnamu, Čile, Spojených arabských emirátov, Litvy, Poľska či Argentíny. Dobrodružstvo čaká. Pridáte sa?

Written by Martina
Pred pár rokmi som opustila prácu v korporácii a vydala som sa cestou väčšej slobody, ktorá mi dáva možnosť cestovať nielen po Slovensku. Mám rada dobrodružstvo a rada snívam, avšak niečo pre to aj robím, aby sa sen stal realitou. Chcem spomínať na to, čo som zažila a nie to, čo som vlastnila, preto dlho #neobsedím :)