Gdansk: Poklad na brehu Baltského mora

Kamarát sa ocitol na tri mesiace v Gdyni, pár kilometrov od Gdanska. Tak sa začala naša cesta za ďalším výletom za hranice Slovenska. Rýchlo som rezervovala ubytovanie a vyrazili sme skoro zo dňa na deň. Nevediac pomaly kam.

 

Vyrazili sme skoro ráno

Letenky z Viedne do Gdanska zoženiete aj za 20 €. My sme mali v pláne navštíviť aj Varšavu, a tak sme išli autom. Z Bratislavy sme vyrazili o šiestej ráno. Zapli sme navigáciu Waze a cez Čadcu a Čechy sme sa okolo deviatej dostali do Poľska.

Diaľnice sú až na platené úseky zdarma. Pozor si treba dávať hlavne na semafory. Áno, čítate dobre. Od obchvatu Torune až tesne po Gdansk sa nachádza platený úsek (viac info tu), ktorý sa oplatí využiť. Cena za prejazd bol 29,90 zlotých (kurz bol 1 € = 4,29 zlotých). S návštevou motorestu a púmp sme mali príchod na ubytovanie o 16:00.

 

Ide sa do mesta

Gdansk patrí medzi najväčšie a najkrajšie mestá v krajine. Je to prístavné mesto ležiace na pobreží Baltského mora. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 997.

Prvý dojem? WAU! Kde to sme? Nádherné stavby, atmosféra, voda, ľudia.. Lepšie raz vidieť ako čítať zdĺhavé opisy. Mrknite na fotky.

Gdansk centrum (Zdroj: MP)

Gdansk centrum (Zdroj: MP)

Gdansk centrum (Zdroj: MP)

 

Máte radšej video? Tak si pustite toto:

 

Kam sa pozrieť: Z podzemia až ku hviezdam

Na tento výlet som sa z časových dôvodov nepripravila, a tak sme výber aktivít nechali na náhodu. Nestihli sme toho veľa, ale verím, že na základnú predstavu trávenia času v Gdansku vám to na teraz bude stačiť. Budúci rok plánujeme návrat a článok prejde rozsiahlou aktualizáciou.

 

Románska pivnica

Ak chcete vidieť najstaršie zachovalé časti mesta, budete musieť ísť do podzemia. V historickom centre, priamo pri miestnom trhu, sa nachádza románska pivnica. Najdôležitejšia časť slúžila ako jedáleň Dominikánskeho kláštora z 13. storočia. Súčasťou sú aj ľudské kosti z neďalekého kostola.

Vstup je každú polhodinu a maximálny počet ľudí pri prehliadke je 10 osôb. Preto nám pani odporučila zakúpiť si lístky vopred. Mohlo by sa ľahko stať, že príde 7 ľudí a my už nebudeme môcť ísť. Vstupné je 8 zlotých.

Po vstupe sme zišli schodmi nižšie a pozreli sme si cca 10 minútovú, veľmi dobre spracovanú, animáciu. Potom sme sa presunuli do najdôležitejšej časti. Počujete nahratý hlas, ktorý opisuje určité miesto v pivnici, ktoré sa počas toho farebne rozsvieti. Takto si prejdete všetky časti a ani sa nenazdáte a ste vonku.

Ak chcete fotky, musíte ich stihnúť spraviť počas prezentácie. Na konci už priestor mať nebudete. Osobne mi to prišlo trochu chaotické, ale samotné miesto stojí za návštevu. Celá prehliadka trvá okolo 20 minút.

Gdansk Románska pivnica Zdroj:Tripadvisor

 

Jantár

Gdansk sa nachádza na križovatke starovekých i moderných jantárových ciest a považuje sa za hlavné mesto jantáru. Budete o tom vedieť. Na prechádzke mestom nájdete množstvo obchodov predávajúcich jantár (poľsky bursztyn) a samozrejme, ak vás zaujíma, môžete navštíviť aj jeho múzeum. My sme ho pri tejto prehliadke vynechali, kvôli zatvorenej veži v zimných mesiacoch.

INFO: Jantár je mineralizovaný zvyšok treťohornej živice ihličnatých stromov, tvoriaci amorfnú minerálnu masu.

Kedysi sa používal ako platidlo, ľudia taktiež verili, že má magickú silu a liečivé účinky. Preto z neho vyrábali aj rôzne amulety. Vďaka nemu zažilo mesto v 16.-17. storočí svoj zlatý vek. Po oboch svetových vojnách neostal v meste nikto, kto by sa remeslu spracúvania jantáru venoval. Dnes to už neplatí a opäť sa teší obľube verejnosti. Majstri dokonca vytvorili jantárový oltár, ktorý zdobí Kostol sv. Brigity.

 

Plavba na Čiernej perle

Túžite po poriadne napínavej pirátskej plavbe, ktorá vám naženie adrenalín do.. Hmm, vlastne… ak chcete zažiť gýč ako bič, potom nemôžete vynechať plavbu na Čiernej perle. Pri našej návšteve mesta sa plavila 3x denne. Ľudia stáli nastúpení v rade a už pol hodinu pred vyplávaním sa vrhali na palubu, aby si uchmatli najlepšie miesta. Nikto nechce sedieť dole. Ani my. Preto sme toto dobrodružstvo tentokrát vynechali.

Cena spiatočného lístka je 45 zlotých a perla sa plaví na trase Gdansk – Westterplate – Gdansk

Gdansk Čierna perla (Zdroj: MT)

 

Blížime sa k hviezdam: Mesto z výšky

V zime sa nedostanete nielen na vežu v múzeu jantáru, ale ani na vežu radnice. Ak aj napriek tomu chcete vidieť mesto z výšky, máte niekoľko možností. Tu sú naše tipy.

 

Katedrála sv. Márie

Do tejto najväčšej svätyne z tehál v Európe sa môžete pozrieť zdarma. Na výstup do veže si pripravte 10 zlotých a kondičku na zdolanie niečo málo cez 400 schodov. Z výstupu sme mali oveľa lepší pocit ako z výhľadu.

Dôvodom bola tlačenica na vrchu. Rada by som tam však išla opäť, aj keby tam žiadny výhľad nebol. Výstupy na veže majú svoje neopísateľné čaro a za tú cenu netreba váhať. Ľutovať nebudete. A to som vyšla vežu v Bologni, Bruggách či Kremnici. 🙂

Výstup na vežu v Katedrále sv. Márie (Zdroj: MP)

Výhľad na Gdansk z katedrály (Zdroj: MP)

 

Veža v archeologickom múzeu

Ak prekonáte 142 schodov, tak sa dostanete na vrchol veže archeologického múzea z konca 16. storočia. Používala sa na sledovanie plavby v prístave, takže je z nej luxusný výhľad. A keď som pri katedrále spomínala tlačenicu, tu nehrozila. Okrem nás tam nebola ani noha. Na vežu môžete vystúpiť aj bez toho, aby ste šli do múzea. Cena iba za výstup na vežu bola 5 zlotých.

Výhľad z veže archeologického múzea na Katedrálu sv. Márie (Zdroj: MP)

Výhľad z veže archeologického múzea. Dole je Čierna perla, v pozadí AmberSky. (Zdroj: MP)

 

AmberSky

Posledná, nami odporúčaná, možnosť dotknúť sa hviezd je zo súčasnosti. Neprehliadnuteľné koleso sa stalo súčasťou mnohých turistických miest. Tento trend neobišiel ani Gdansk. Počas 15 minút sa z jeho vrchola pozriete 3x. Základná cena je 28 zlotých. Za tmy je to paráda.

Gdansk AmberSky (Zdroj: MP)

 

Kde sme jedli a pili

Každý sa chce dobre najesť a my nie sme výnimkou. Podniky sme si vyberali podľa recenzií na Tripadvisore, na stránkach konkrétnych podnikov a na základe predchádzajúcich skúseností. Ako sme dopadli?

 

Podnik Klatka B

Prvý večer sme po dlhšej prechádzke centrom zamierili do podniku Klatka B. Sadli sme si na poschodie k oknu, odkiaľ bol krásny výhľad na rieku Motlawa. Obsluha bola perfektná a jedlo veľmi chutné. Zapečené zemiaky s mäsom, pulled pork sendviče, skvelý (nie sladký) domáci ľadový čaj. Pivko iba fľaškové. Nedá mi nespomenúť Żubrówku, ktorá bola vynikajúca.

Gdansk Klatka B (Zdroj: Tripadvisor)

INFO: základom Żubrówky je vodka destilovaná zo žita a s aromatizovaným alkoholovým výluhom z byliny Tomkovice voňavej. Tú spásajú zubry. Odtiaľ názov Żubrówka

 

Hard Rock Cafe

Áno viem, toto je menšia úchylka. Ak poznáte koncept Hard Rock Café, je to štandard. Dobrá obsluha, local legendary burger aj Bahama mama. Ak sedíte na poschodí pri okne, veľkým plusom je krásny výhľad.

 

Bistro Pomelo

Vyskúšali sme aj vychválené hipsterské bistro Pomelo bez výhľadu na rieku či námestie. Výborná obsluha, tekvicová polievka aj pirohy. Polovica z nás mala kuracie, kde bolo veľa rôznych príloh na úkor mäsa. Zachránilo to čapované pivko a výborný fresh. Radi sa vrátime.

Gdansk Pomelo (Zdroj: Tripadvisor)

 

No To Cyk

Skvelý “socialistický” bar No To Cyk v centre. Pridávam recenziu z ich Facebooku: “Loved it! Nothing more to say – this is a great local pub who must be seen by own eyes. Bring cash – no cards here.”

Takže si zoberte dobrú náladu, hotovosť a večer sa tam vyberte zabaviť. Boli sme tam v piatok aj v sobotu a oba večery sme našli stôl. V neskorších hodinách však budete potrebovať šťastie. Čapované pivo iba tretinkové. Veľké plus čistý vzduch. Vnútri sa nefajčí.

 

Spravte si aj malý výlet do Gdyne

Cez Sopot sa dostanete do Gdyne. Ide vlastne o “trojmesto” a bez tabule by ste si ani nevšimli, že už nie ste v Gdansku.

 

Torpédoborec ORP Blyskawica

Ak sa zaujímate o druhú svetovú vojnu (alebo hráte World of Warships :)), tento výlet je povinná jazda. Jednou z hlavných odmien je totiž možnosť pozrieť sa do útrob torpédoborca ORP Blyskawica. Počas 2 svetovej vojny, krátko pred nemeckou inváziou do Poľska, odplávala do Veľkej Británie, aby následne bojovala po jej boku.

Vstupné je 8 zlotých. Za nás jeden z vrcholov výletu. Musíte to vidieť!

Gdyňa, Torpédoborec ORP Blyskawica (Zdroj: MP)

 

Mólo Orlowo

V roku 1924 sa postavilo s dĺžkou 115 metrov. Počas vojny ho predĺžili na 430 metrov. Neskôr ho zničila búrka. Dnes má 180 metrov a slúži ako promenáda.

Gdyňa, Molo Orlowo (Zdroj: MP)

Gdyňa, Molo Orlowo (Zdroj: MP)

Keď tam budete, určite sa choďte najesť do reštaurácie Tawerna Orlowska. Úžasný výhľad na more (mrknite na fotky na ich stránke) a výborné jedlo. Nebojte sa veľkých cien. Mali sme 5x nápoj, 4x rybaciu polievku (bola dokonalá a plná mäsa) a 4 porcie rôznych rýb s prílohami a platili sme okolo 280 zlotých.

 

Kde sme spali

Bývali sme v dvojizbovom byte v novom bytovom komplexe 5 minút pešo od centra mesta. Konkrétne Blue Mandarin Old Town apartmán na ulici Lastadia 35. Cena pre 4 osoby na tri noci nás aj s miestnou daňou vyšla na niečo málo cez 150 € (osoba/noc 12,5 €). Parkovali sme zadarmo pred komplexom.

Gdansk ubytovanie (Zdroj: booking.com)

Ak vás článok zaujal a radi by ste sa vydali do Gdanska (alebo aj niekam ďalej :)), ubytovanie si môžete rezervovať kliknutím na obrázok nižšie.

Cestujte, objavujte, spoznávajte, aby ste nemuseli iba snívať, ale mohli zažívať a neskôr spomínať. 🙂

 

Slová na záver

Ak budete mať možnosť navštíviť mesto Gdansk a jeho okolie, neváhajte ani sekundu. Gdansk je nádherné mesto, ktoré sa nám dostalo pod kožu. Budúci rok tam plánujeme stráviť minimálne ďalší týždeň. A na záver pridám praktickú informáciu, je tam lacnejšie ako na Slovensku.

Ak sa vám článok páčil, budem rada, ak ho budete zdieľať a podelíte sa oň aj s vašimi priateľmi.

Vydajte sa na cesty spolu so mnou aj VY!

Kliknite sem a získajte e-knihu Neposedná cestovateľka, v ktorej nájdete 20 nevšedných príbehov z túlania sa svetom. Môžete sa tešiť na príbehy z Indonézie, Maroka, Turecka, Vietnamu, Čile, Spojených arabských emirátov, Litvy, Poľska či Argentíny. Dobrodružstvo čaká. Pridáte sa?

Written by Monika
Milujem túlanie sa uličkami starých miest. Pri výletoch mám rada spontánnosť, ale zároveň relaxujem pri príprave itinerárov. Venujem sa marketingu v cestovnom ruchu a domov mám všade tam, kde sú dobrí ľudia.