Aké je to mať exotickú svadbu na Bali v Indonézii

Čo si predstavíte, keď sa povie vysnívaná svadba? Možno je to pre vás tradičný obrad vo vyzdobenom kostole v meste vášho narodenia alebo obrad pri západe slnka na piesočnatej pláži na ostrove. Priznám sa vám, že mňa celkom priťahuje tá druhá možnosť.

Preto, keď som sa dozvedela, že Peťka mala svadbu na ostrove Bali, tak som jej hneď napísala, že ju chcem vyspovedať na blog. Súhlasila. 🙂 A tak vám prinášam rozhovor o tom, aké je to mať exotickú svadbu na Bali v Indonézii.

 

Peťka, predstav sa čitateľom Neobsedim.sk

Žijem v dvoch svetoch. V dospeláckom ma volajú Petra, v tom detskom mám prezývku Nelka :). A tieto dva svety prepájam. Ako lektorka sa venujem osobnému rozvoju detí, mládeže a ich rodičov (i v rámci projektu Rozumieme deťom), aby vedeli vzájomne komunikovať a utužili si vzťah.

Pretože, ako hovorím: „Komunikácia je umenie – najmä s milovanou osobou.“ Aby sme čo najviac workshopov a akcií sprístupnili mladým ľuďom, v rámci občianskeho združenia Sila rozvoja, máme možnosť pomáhať na festivaloch a konferenciách na Slovensku i v Čechách. Detské aj dospelácke akcie nájdete aj na našom fb Sila rozvoja.

Cestovanie ma vždy bavilo. Ako animátorka som chodila aj na zahraničné tábory s mládežou. S cestovateľskou povahou som si našla aj – dnes už manžela Jarka. 😀

 

Vždy si chcela mať svadbu na nejakom exotickom mieste? Ak nie, tak kedy ťa to pochytilo?

Fúú ťažká otázka. Podľa mňa som ako dieťa snívala o svadbe v bielych veľkých šatách. Vo vlasoch budem mať krásnu korunku ako princezná a že pre mňa príde princ na bielom koni. Tak, ako to poznáme z rozprávok.

Na detských letných táboroch som si zažila nejednu táborovú svadbu. Tu sa mi splnil detský sen o korunke vo vlasoch, o hádzaní lupienkov z kvetov, o pretancovanej noci v črievičkách. Lebo na táboroch plníme deťom sny :).

A v dospeláckej verzii – mne by stačila malá svadba s najbližšími priateľmi. Nemala som vysnívané šaty. Nemala som ani vysnívané miesto. Piesočnatú pláž, západ slnka, lupene kvetov,…to som opäť poznala z filmov. Najviac som počúvala o svadbách na Maldivách (pozor, google ti vyhodí vždy tie najkrajšie scenérie obrázkov).

A potom prišiel môj drahý. On je viac romantik ako ja, teda ja som viac realista ako snílek :). Veľa toho už precestoval predtým, či už pracovne alebo súkromne. Od európskych miest po Karibik a Thajsko či Čínu. (Inak, dva roky predtým ma vzal do Thajska. To ste ešte nezažili, ako sa efektívne zbaliť na mesiac do jedného malého ruksaku. – To je výzva :)).

A teda po predchádzajúcej skúsenosti (a prezretí obrázkov na googli) som s nadšením povedala áno, ideme na BALI.

 

Prečo padla voľba práve na Bali?

Zamerali sme sa na miesto, kde je v danom čase pekné počasie a zároveň miesto, kde sme neboli a bolo by niečím výnimočné. Čo Bali jednoznačne je – už len atmosférou, naladením ľudí a čarovnou prírodou.

Napísali sme pár priateľom, ktorí by mohli mať záujem cestovať s nami 3-4 týždne po ázijskej krajine. Počas balijskej svadby nás bolo spolu 17.

 

Ako prebiehali prípravy na svadbu?

Všetky prípravy, booking leteniek, ubytovanie (súkromná vila s bazénom v ryžovom poli bola v pokojnom prostredí mimo ľudí), presuny po ostrove, všetko riešil manžel – ten vie anglicky.

Začal s prihlásením sa na rôznych sociálnych sieťach, kde mu radili ľudia z Indonézie. Trvalo to asi mesiac, kým našiel pár správnych ľudí, ktorí mu poradili a naviedli ho. Natrafil aj na agentúry, svadobné firmičky či Slovákov, ktorí organizujú takto svadby.

Ale to by nebol Jarko, keby to nechal na druhých. Rád cestuje na vlastnú päsť. A tak aj poriešil svadbu. Skamarátil sa so Slovákom žijúcim na Bali. Volajme ho Boo. S ním si vypisoval najdlhšie, ale sa aj najviac dozvedel. Úžasne nám vo všetkom pomohol. Naplánoval a zabezpečil všetko, aby sme mali svadbu podľa našich predstáv a bez agentúry. 🙂

Boo má balijskú ženu, tak to bolo o to efektívnejšie. Našťastie pre nás :). Spoločne nám so všetkým pomohli a za to sme im veľmi vďační. Na oplátku sme im ponúkli, že keby chceli svadbu na Slovensku, tak im s ňou na oplátku pomôžeme my. Dnes už máme aj reálnu skúsenosť z našej slovenskej svadby, ktorú sme riešili podobne ako tú na Bali – svojpomocne.

 

Koľko stojí svadba na Bali? Uznajú ju naše úrady na Slovensku?

Oficiálna svadba na Bali, cez agentúru by vás vyšla tisíce eur (našli sme rôzne ceny a všetky boli nad 3.000 eur), podľa miesta, podľa dodávateľa, podľa vybavenia a podobne.

Čo sa týka právoplatnosti, tak je to možné, akurát je okolo toho viac papierovačiek, dlhšie to celé trvá a nekončí to ani po obrade, lebo si to musíte ešte správoplatniť na Slovensku.

V takom prípade vás neminie návšteva veľvyslanectva, preklady do miestneho jazyka, vybavenie povolení, administratívne poplatky, prenájom miesta obradu a podobne.. Je možný aj cirkevný sobáš snúbencov, ale len rovnakého vierovyznania. Ďalej sme už nezisťovali. Či sa rozhodnete pre symbolickú alebo legitimovanú svadbu je už len na vás. Každá bude nezabudnuteľná.

Pozor na predražené ceny svadobných agentúr a ich ponúk. Bali patrí medzi ázijské krajiny a tu sa vyjednáva, avšak nie je to možné pri agentúrach, ktoré majú zväčša zahraničných klientov, ktorí sú z bohatších krajín ako my. Čiže v takom prípade sa viete dostať aj na cenu 8.000 eur a viac.

Čo sa týka vyjednávania, tak to sa dá aplikovať všade – či už riešite odvoz taxíkom alebo zážitok z potápania. Keď si vyberiete napr. výzdobu z lokálnych kvetov, ušetríte. Keď si vyberiete ich tradičné jedlo (aspoň vyskúšate nové chute a myslím si, že nájdete aj svoju chuť), získate nový zážitok a opäť ušetríte.

O alkohole nehovoriac, nakoľko je tam drahý a ťažšie dostupný na niektorých miestach. Lepšie je si so sebou niečo priniesť. Predsa alkohol pálime na Slovensku kvalitne a bez vedľajších účinkov. 😉 (Pivo sme si kúpili na mieste, ale domácu sme si priviezli so sebou.)

Podľa toho, čo si vyberiete, je potrebné prísť na miesto v predstihu. Môj manžel letel o týždeň skôr ako ja, aby si prezrel pláž – nakoľko sme už skôr zistili, že foto a realita je odlišná. Doladil svadobné menu (vybrali sme si formu bufetu, nech si každý naloží na tanier, čo zvládne :P), ozdoby, oblečenie, prenajal skútre, auto na deň svadby a iné.

 

Ako prebiehal svadobný deň na Bali?

Podľa mňa veľmi podobne ako na Slovensku. Od rána nás začali chystať, prišiel vizážista, kaderníčka, namaľovali ma, učesali (takú ťažkú hlavu som mala z pridaných doplnkov :D), obliekli ma. A pol dňa za nami.

Autom sme sa presunuli na pláž, kde už bola pripravená výzdoba na svadbu. Tu som prvýkrát uvidela môjho princa :). Obrad viedol náš pomocník a kamarát Boo. Všetko si starostlivo dopredu pripravil.

Povedali sme si sľuby, pobozkali sa, muž ma preniesol cez prah oltára, priatelia tlieskali a pískali ako v telenovele :P. Nasledoval prípitok (Slovenská pálenka a miestne pivo). Svoje sľuby sme spálili v ohni lásky. Fotili sme sa pri západe slnka s krásnou scenériou a smiechom priateľov okolo nás. Proste nádhera. Spomienky na celý život. <3

Nasledovala svadobná večera. Vystúpenie miestnych tanečníc bolo krásne, ich mimika sa nedá opísať, to musíte zažiť, ako preciťovali svoju rolu (tancovali romantický príbeh). Ich program bol krásny, ale pre nás Slovákov dlhý (že vraj oni oslavujú svadbu 2 dni). My sme to skrátili, lebo sme chceli už sami tancovať. Na to nám práve kapela sadla ideálne a aj s nádherným sprievodom hlasu našej kamarátky Peťky :).

Už samotný akt, že sme mali krásny obrad na pláži, ďaleko od domova, pri západe slnka, so šumom mora… je nádherný na spomienky :). A keď spojíte dovolenku (alebo ak chcete, volajme to aj svadobná cesta) s priateľmi, máte o krásne zážitky postarané.

Keby nebolo našej bláznivej svadby, nikdy by sme nešli v takej zostave do cudziny. A nezažili balijské zvyky, tradície, neochutnali ich jedlo, ale najmä nestrávili spoločne bláznivý čas. <3

 

Ďakujem Peťke Ragas za rozhovor, cenné informácie a krásne fotografie. Verím, že vám tento rozhovor priniesol nový pohľad na svojpomocné organizovanie svadby na exotickom mieste. Ak sa vám rozhovor páčil, budem rada, ak ho budete zdieľať a dáte mu like.

Vydajte sa na cesty spolu so mnou aj VY!

Kliknite sem a získajte e-knihu Neposedná cestovateľka, v ktorej nájdete 20 nevšedných príbehov z túlania sa svetom. Môžete sa tešiť na príbehy z Indonézie, Maroka, Turecka, Vietnamu, Čile, Spojených arabských emirátov, Litvy, Poľska či Argentíny. Dobrodružstvo čaká. Pridáte sa?

Written by Martina
Pred pár rokmi som opustila prácu v korporácii a vydala som sa cestou väčšej slobody, ktorá mi dáva možnosť cestovať nielen po Slovensku. Mám rada dobrodružstvo a rada snívam, avšak niečo pre to aj robím, aby sa sen stal realitou. Chcem spomínať na to, čo som zažila a nie to, čo som vlastnila, preto dlho #neobsedím :)